Chcete něco udělat, ale něco uvnitř vás brzdí?

Opravdu chceme něco udělat? Provést změny?  

To, že jsme se do ničeho pořádně nepustili anebo pustili jen krátce, může být tím, že jsme byli namotivováni krátkodobě. Nebo – nechceme provést změny vnitřně. Nejsme  
o našem cíli pevně přesvědčeni. Vnitřně. Okolí říkáme: Ano, chci to a to, chci to 100%“, ale je to pravda? Jestli si teď říkáte, že jo, je tomu tak opravdu? Na tuhle odpověď nestačí jen číst tyhle řádky, ale pozastavit se nad tím. Chci to něco z celého svého srdce? ANO – NE.  

Lidská mysl Vám možná bude sama nalhávat, že to, či ono, chce. Vy si teď sami můžete klidně říkat, že přeci není možné, že byste něco chtěli, ale přesto ve svém nitru to nechtěli. Nedává Vám to smysl.  

Uvědomujete si, že na tom, co píšu, něco může být? Protože z jakého jiného důvodu byste to, co chcete udělat, ještě neudělali? Co to je ta motivace? Proč se všechno točí jenom kolem ní? Jak namotivovat člověka, který něco tak úplně nechce? Chce, ale něco ho uvnitř brzdí? Možná si říká, že to nedá? Že to nezvládne?   

Sebedůvěra 

Nízká sebedůvěra. Že něco nezvládneme, že nejsme dost dobří. 

Proč by měla být chyba v sebedůvěře? Zkusíme jednoduchý test. Budeme vizualizovat.  

Vezmu dva nejčastější problémy a otázky lidstva. Je to snaha o zbohatnutí + jak na to a snaha vypadat dobře + jak na to.   

Jsou to problémy, na kterých nejeden zbohatl díky tomu, že se snaží druhé k něčemu dokopat. Tito motivační řečníci možná ví, že není tak jednoduché ty lidi k dosažení cílů dokopat, přesto všechny motivačně masírují. Anebo to neví a myslí to upřímně, chtějí pomoct, jenže většině prostě nepomůžou.  

Docela mě zaráží, že ještě nikdo nepřišel na to, proč lidé nebohatnou a nehubnou nebo nevypadají jako modelky… jako těch pár, které vidí v časopisech… Že to ještě nikdo neodhalil? Není to divné? Neznamená to, že už nějaké postupy prostě jsou, ale lidé se jich nedrží?  

Malý vizualizační test

Jste-li žena a nejste „modelka“, představte si, jak byste chtěla ideálně vzhledově vypadat. Jste-li muž, představte si sebe, jak byste chtěli vzhledově vypadat. Zkuste být co nejvíce realističtí. Jste to skutečně vy. V tuto chvíli.   

Máte to? Nechám Vám pár sekund na užívání si téhle chvíle.   

Jak se cítíte? Jste spokojeni? Cítíte se v této roli pohodlně? Jste šťastní?  

Neřekl bych…  

Prostě mi tady z toho vychází, že materiálno nebo změna těla vám nic nepřinese a tudíž to doopravdy, vnitřně, nechcete.  

Najednou Vám spadne milion do klína. Jste vnitřně šťastní? Nemyslím si. Z ničeho nic se fyzicky proměníte ve štíhlou a krásnou. Je to lepší? Nemyslím si.  

Trochu mi z toho pramení to, že chtíčem není nějaká vizuální změna. Musí to být něco jiného.  

Podle mě je to touha po úspěchu, ale v jiné podobě. V podobě vlastní duševní přeměny. V podobě změny našeho chování. Nebo taky touha po větším sebevědomí?  

V  naší první vizualizaci se nezměnila žádná Vaše vlastnost, proto jste se necítili příliš pohodlně.   

Zkusme to znovu, ale trochu jinak.  

Představte si sebe znovu jako manažera nebo modelku (ale klidně si představte sebe sami tak, jak vypadáte teď) a chovejte se ve svých představách tak, aby Vám to přineslo štěstí. Abyste se cítili dobře, spokojeně, „svoji“. Abyste byli takoví, jací chcete.  

A teď mi řekněte, jestli je možné, že toužíme po svojí vnitřní změně? Po vylepšení svých nedokonalostí z mládí? Po osobním rozvoji?  

A co má tohle všechno společné? Chceme se změnit, být jinými – chybí nám sebedůvěra k tomu, abychom tu změnu provedli.  

Vše je řízeno sebedůvěrou.“ 

Dá se říct, že víceméně všechny činnosti jsou důsledkem nízké sebedůvěry a snaha o její navýšení.   

Proč lidé píšou na Facebook? Co je k tomu vede? Snaha se zviditelnit? Ukázat světu, že mám novou přítelkyni, že mám nové hodinky? Že jsem NĚKDO, protože jsem na dovolené? 

I každý nový komentář je napsán s nějakou pohnutkou/ motivem. Proč vám vaši známí komentují váš web? Někdo chce prodat svoje znalosti nebo chce dát najevo, že patří k té či oné značce, že ji vlastní, že je jí věrný. Že na to má? Lidé komentují, protože souhlasí s daným názorem.  

Proč se tvoří obsah? Proč vzniká obsah, když už víme, že ho čtenář nepřevede do praxe? Jednak proto, protože nám neříká nic nového nebo proto, protože pasivně konzumujeme, necháváme se motivovat – přináší nám to na chvíli pocit štěstí.

Pro koho je obsah určený? Odpovědi můžou být dvě, jedna z nich je správná. Je určený pro to, abych se zviditelnil já jako redaktor/ firma, nebo je určen pro čtenáře?  

Vřele doporučuji knížku od autora Dale Carnegie – Jak získávat přátele a působit na lidi. To všechno – jak někoho přesvědčit, jak se nehádat, jak někoho třeba i zdvořile zkritizovat, pochválit, skamarádit se, prodat něco někomu, seznámit se – má jednu společnou vlastnost – sebevědomí toho druhého.  

Čili chvalte, nechte toho druhého vypovídat, naslouchejte, oceňujte, dávejte za pravdu, atd. Je až zarážející, když si uvědomíte, že za tím stojí jen jedna věc.  

A funguje to již tisíce let.  

Dříve jsem zmiňoval, že lidem závidíme...ale co vlastně?

Jde o myšlenku, že nezávidíme lidem peníze. Materiál, který ostatní vlastní. Závidíme jim jejich povahy. Že jsou takovými, jakými bychom chtěli být. Proto nás zajímají, proto o nich čteme. Ženy čtou o úspěšných ženách, muži o mužích. Podvědomě se mnou možná souhlasíte.  

Přináší nakupování materiálních věcí štěstí?   

Nedávno jsem dokonce na toto téma zahlédl výzkum… který k jednoznačné odpovědi nedošel. Spíše poukazoval na to, že může přinést štěstí, pokud je nákup spojen s nějakým (pozitivním) zážitkem nebo pokud je spojen s osobním kontaktem (Jsme s někým v kontaktu, uděláme druhému radost, druhá strana nám poděkuje a to se nám líbí).

Co na to říkám já? Chceme ty věci, kteří mají všichni v okolí, abychom se jim vyrovnali a pokud máme něco navíc, tak je to proto, protože se chceme ukázat. Např. s novou televizí:) Takže podle mě, materiál může přinést štěstí, ale jen za těchto podmínek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *