Jak na osobní blog, pluginy, vychytávky

Čeká Vás článek o tvorbě osobního webu/ blogu jako mám já, se vším všudy. Půjde o instalaci šablony, pluginů – co umí a dalších vychytávek a věcí, které jsou důležité. V klidu se na webu porozhlídněte, a jestli se Vám tu něco zamlouvá, v nabitém článku se dozvíte, jak na to.

Kdykoli něco na webu přidám, článek aktualizuju. Takže jedem –  V prvé řadě, musíte mít rádi WordPress:)

1. Trápení s výběrem WP šablony

Po 30 minutách hledání nějaké wordpress šablony pro osobní blog (díval jsem se na ostatní blogery, někteří měli šablonu placenou, u jiných jsem nezjistil, co to mají) a nadávání, že po instalaci některé vypadají úplně jinak, než na obrázku, jsem vybral tu nejzákladnější. A přímo od WordPressu. Je to šablona Twenty Twelve. Jednoduchá, funkční a s novým prvkem – možnost speciální úvodní stránky. Samozřejmě, mě jako nezkušenému wordpressákovi dalo zprovoznění zabrat, přitom je to snadné. Když tvoříte onu „stránku“ tak vpravo místo „výchozí stránka“ dáte „úvodní stránka webu“:-) Dole pak už jen zvolíte náhledový obrázek a ten se bude zobrazovat na úvodní stránce napravo. 

2. Pluginy pro wordpress a jak změřit rychlost webu

Říká se, že čím větší množství pluginů, tím se web zpomaluje. Proto je lepší umět si něco naprogramovat… Tohle je ale tak čistá a jednoduchá šablona, obsahující víceméně jen text, že snad není možné, aby to jelo pomalu. Naházel jsem tedy jen ty potřebné a i tak je jich celkem dost. Rychlost webu je ale podle Page speed insights v pořádku. Měl jsem 99, teď je to asi zpomalené kvůli „chatu“ a vyskakovacímu banneru 🙂 Mimo to mám rád tools.pingdom.com, který přesně říká, za jak dlouho se web načte (když tohle píšu, je to za 1,2s)

Nejspíš znáte agenturu Roberta Němce. Rychlost načtení hlavní stránky je přes 6 sekund a přitom je jejich konverzní poměr docela vysoký. Záleží tedy vždy na rychlosti webu?

Co když bych byl v červených číslech? Aneb Jaký plugin na zrychlení blogu?

To nikomu nepřeju:) Může ale pomoct další plugin WP Super Cache (ten mi výrazně snížil rychlost načítání webu) a na komprimaci obrázků WP Smush. Někde jsem četl o WP Deffered, ale to mi nepomohlo. Spíš pomohl Above the fold Optimization, který hlavně zrychlil načítání webu. No a pak je ještě Autoptimize Options (vlastně všechny slouží k lepšímu zpracování Javy a CSS) a ten mi zafungoval nejlépe. Ovšem, pokud nemáte přepluginováno jako já (hlavně pop-upy), měly by stačit první dva.

Další mé pluginy a vychytávky ve zkratce:

Related post – Plugin, který na konci článku doporučuje další moje články

Contextual Related post – Ještě lepší plugin na „similar products“, nabízí spoustu možností a co používám já můžete vidět tady „Další TOP. 1 produkty“. Využívám nastylované foto náhledy s popisem.

Fixed Widget – To slouží k tomu, abyste pořád viděli mou fotku, i když scrollujete dolů. Zjistil jsem, že momentálně teď ten plugin nefunguje – asi se nekamarádí s nějakým jiným pluginem. Ale doporučuju ho:-

Click to Tweet – Plugin, který jsem už vymazal, ale můžete pomocí něho hezky zvýraznit text (dát ho do rámečku), a bude to s proklikem na sdílení na Twitter.

Get site control – Plugin, který mi zpomaluje stránky:) Já ho používám/val na pop-up pro získání emailů. Umí toho ale více. Stačí, když se zaregistrujete Zde – a můžete ho ovládat odtamtud. Pro aktivaci bude tuším třeba před </HEAD> vložit vygenerovaný kód.

StarBox – Plugin, ve kterém si vytvoříte podpis. Bohužel, základní verze nabízí u svého profilu jen Twitter a FB.

WP Social Sharing – Nakonec jsem vybral tento (ukázka taky v předešlém odkazu), ale těch pluginů je více. Většinou stačí jen WP Like Button, který nabízí malé tlačítko Like a Share. Který je taky super je WP Social Pug.

WP – Pool – Nejjednodušší na tvoření anket. Ještě uvidím, jestli mi někdo bude hlasovat, jak ne, půjde pryč:-)

WP Touch mobile – Pro mobilní verzi webu – dobře víme, že to má dnes google rád.

Yoast SEO – Teprve s ním začínám, ale patří mezi ty, který každý doporučuje. Pro Meta description, titles (To, jak se to pak bude zobrazovat na Googlu) a tvorbu Site map. Site mapy slouží pro lepší procházení stránek vyhledávači a je to jedna ze základních věcí, co by měly na webu být.

Subscribe to comments – Jde o hodně praktický plugin. Pokud někde zanecháte komentář a už tam nikdy nebudete chtít přijít, zadáte jen email a když Vám někdo na Váš komentář odpoví nebo stačí když nějaký komentář u příspěvku přibyde, budete informováni.

FV TOP Level categories – Když se Vám v url stále zobrazuje anglicky „category“ a vy nevíte co s tím:-)

 

3. No follow odkazy, Google Analytics, Search Console, „Napsat komentář“ nahoře v příspěvku, Call to action tlačítka

Jak na no follow odkazy?

A jsou potřeba? Google říká, že to jsou odkazy někam, kde nemá chodit – jde o Nedůvěryhodný obsah, placené odkazy, které se Googlu přirozeně nelíbí, nebo že zakážete přístup tam, kde jsou třeba registrace do fór nebo přihlášení. Můžou na webu klidně být, ideálně je s Follow vyvážit.  Jak na to? Buďto opět pluginem, který dá ale všechny odkazy jako no follow, což nechceme nebo ke každému takovému odkazu přidáme rel=nofollow. Příklad odkazu:

 <a href="signin.php" rel="nofollow">Přihlásit se</a

A co měření návštěvnosti? Tady opět nepotřebujete plugin. Stačí, když se zaregistrujete na Googlu Analytics a na webu před </HEAD> v header.php vložíte vygenerovaný kód. Nezapomeňte si pak ve filtrech vyloučit svoji IP, ať se Vám nezapočítávají vlastní přístupy.

Znáte Search Console?

…usnadňuje sledování a správu přítomnosti vašeho webu ve výsledcích vyhledávání Google. Registrace do služby Search Console není k zahrnutí vašeho webu do výsledků vyhledávání Google nutná. Pokud se však zaregistrujete, pomůže vám to porozumět, jak Google váš web vnímá, a budete moci optimalizovat výkon svého webu ve výsledcích vyhledávání.

Pro mě nový nástroj, takže zatím neporadím. Více si přečtěte třeba na WPLama . Proklikejte si ho. Můžete tam spravovat Sitemapy (Pro vytvoření = Procházení > soubory Site map > přidat soubor sitemap > vložte „sitemap_index.xml“ a ok.), analyzovat vyhledávání, zlepšovat výsledky vyhledávání, zjišťovat zpětné odkazy, atd…

„Napsat komentář“ se zobrazuje v příspěvku nahoře. Chci to ale smazat!

Tohle způsobuje asi jen Twenty Twelve. Ušetřím Vám trochu času, když Vám řeknu, ať vložíte tenhle kód někam do CSS editoru.

#content .post {
	position: relative;
}

#content .comments-link {
	position: absolute;
	bottom: 1em;
}

#content .post {
	padding-bottom: 3em;
}

Oblíbená Call to action tlačítka: Zas plugin? Není třeba

Málem bych zapoměl na Call to action tlačítka. Jakto, že se o nich mluví až dnes, když jsou tak důležitá? Vždycky byla:) Je to zdarma a hned.

jak vytvořit call to action tlačítko zdarma

Instalovat další plugin? Můžete, pokud jich ještě máte málo. Jde třeba o plugin MaxButtons, který vytváří 3D tlačítka.

Ale jde to i bez něj, jako jsem to udělal já. Můžete si vygenerovat tlačítko, jaké se Vám zlíbí, uložit si ho jako png a pak jednoduše vložit na web. Tenhle způsob doporučuju, generátor tlačítek najdete zde.

Chcete jednoduchou prezentaci na Wedos Miniwebu? Přečtěte si návod.

Ještě jeden článeček?

Myšlenky dne

Jakub

Marketing. Affiliate. Kreativita. Případové studie. Lidská produktivita. Osobní rozvoj. Plánování. Experimenty na lidech.
Jakub
Myšlenky dne

Latest posts by Jakub (see all)

2 komentáře u „Jak na osobní blog, pluginy, vychytávky

  1. Patrik

    Ahoj, díky za dobré tipy na plugins. Prokousávám se ted wordpressem a každý dobrý plugin se hodí znát pro budoucí tvorbu. A ta fotka ti nescrolluje, nevím jestli schválně 😀

    1. Jakub Autor příspěvku

      Ahoj, díky!:-) Musím ten článek někdy aktualizovat… jak píšeš, něco nefunguje nebo jsem je vymazal a naopak, některé nové bych tam rád připsal. Tak at se daří! Těch pluginů je spousta a co jsem tak zjistil, tak je jedno, kolik těch pluginů na webu budeš mít, nijak to web nezpomaluje… pokud jsou teda ty pluginy aktuální a v dobrém stavu:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *